Planujesz ślub i wesele? Potrzebujesz wsparcia ekspertów ? Napisz do nas i zostaw swoje dane kontaktowe, odezwiemy się jak najszybciej.

Znajdziesz mnie na Instagramie
@jolantaogrodzka_pl

Kontakt

+48 600 812 594

biuro@jolantaogrodzka.pl

Jesteśmy dla Ciebie w Rzeszowie

Facebook
Instagram
  •  Wedding   •  Jak usadzić gości przy stołach?

Jak usadzić gości przy stołach?

Jeśli miałabym określić, co jest jedną z najtrudniejszych czynności podczas organizacji ślubno — weselnych, bez wahania wskazałabym na przygotowanie planu usadzanie gości przy stołach! To zadanie spędza sen z powiek niejednej parze. Zanim zaczniesz planować, kto z kim będzie siedział przy stole, powinieneś/powinnaś przygotować duży arkusz papieru i coś do pisania — najlepiej ołówek z gumką, aby mieć możliwość szybkiej modyfikacji.

Zapoznaj się z możliwościami sali weselnej!

Na samym początku należy wziąć pod uwagę potencjał sali, na której odbędzie się przyjęcie, zdarza się bowiem, że w przypadku, jeśli zdecydujesz się na inne stoły, niż oferuje lokal, nie będziesz mógł /-a poszaleć z ich ustawieniem.

Rodzaje stołów

Stoły mogą być okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Te ostatnie zdecydowanie dają najwięcej możliwości. Z kolei okrągłe zajmują najwięcej miejsca, ale według znacznej większości z nas, są najbardziej atrakcyjne, a goście siedzący przy nich mają poczucie równowagi. Aby dokonać właściwego wyboru, zwróć uwagę na to, ile potrzebujesz miejsc siedzących. Dopiero później decyduj o doborze ich kształtu.

Najczęściej spotykany układ stołów

W większości przypadków ustawienia stołów na sali weselnej występuje tzw. podkowa. Jest to układ przypominający literę U, a w jego centralnym punkcie znajdują się Nowożeńcy. To właśnie Oni mają skupiać na sobie największą uwagę. Bardzo często zdarza się, że wraz z Parą Młodą siedzą również bliskie im osoby: rodzice, świadkowie…wówczas ten stół zostaje odpowiednio przedłużony. Prostopadle do stołu prezydialnego ustawia się dwa lub więcej stołów, zaś w przypadku okrągłych stosuje się tzw. układ kawiarniany (rozproszenie stołów po całej sali). Bywa, że mieszamy rodzaje stołów w celu wyróżnienia centralnego punktu, czyli stołu prezydialnego — Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?

Z kim posadzić niesfornego wujka?

Sprawdziłeś/-aś możliwości sali i ustaliłeś /-aś rodzaje stołów. Teraz możesz zabrać się za najtrudniejsze zadanie, czyli rozsadzenie zaproszonych gości. Oczywiście możesz zrobić to na co najmniej kilka sposobów. Oto jeden z nich: pozostaw wybór miejsca przy stołach szanownym gościom (wtedy zaoszczędzisz sobie nerwów, trochę bezcennego czasu i dodatkowych kosztów na winietki, niestety konsekwencją może być niezadowolenie i niepotrzebny chaos), albo zastosuj kilka podstawowych zasad. 

Oto one:

  1. Pierwsza z nich mówi o tym, że w pobliżu Pary Młodej siadają rodzice, świadkowie, rodzeństwo i najbliżsi krewni. 
  2. Następnie seniorzy, dalsi krewni i znajomi. 
  3. Pamiętaj! Osoby z małymi dziećmi (do lat trzech) sadzaj tak, aby miały możliwość łatwego wydostania się, podobnie jak osoby starsze i niepełnosprawne. 
  4. Możesz zastosować zasadę mieszania rodzin, aby miały możliwość zapoznania się ze sobą. 
  5. Bardzo ważna uwaga! Nigdy nie sadzaj obok siebie skłóconych ze sobą osób, po rozwodach oraz takich, które posiadają skrajne poglądy religijne, czy polityczne — to grozi katastrofą!
  6. A dzieci? Osobiście uważam, że jeśli na stole pojawi się alkohol, to nie powinno być tam miejsca dla naszych pociech. Dobrym rozwiązaniem będzie usadzić dzieci przy osobnym stoliku i dodatkowo wybrać dla nich specjalnie przygotowane menu. 

Nie zapomnij o stoliku dla podwykonawców (zespołu, Dj-a, fotografa, kamerzysty i innych…) Oni też muszą posilić się i odpocząć w czasie swojej pracy 🙂

Zostaw odpowiedź